W cyklu 5 podcastów, ukraińskie uchodźczynie wojenne, aktywistki oraz dziennikarka wojenna opowiadają o najważniejszych dla siebie momentach od wybuchu wielkiej wojny. Tak na Ukrainie nazywa się tę część wojny rosyjsko-ukraińskiej, która rozpoczęła się 24 lutego.
Aby posłuchać podcastów w aplikacji Empik GO wystarczy aktywować bezpłatne konto Empik Premium Free. Podcasty są też dostępne za darmo w sklepie Virtualo.
Zoja Batyr
Fundacja Rakiety walczy, by chorzy na raka Ukraińcy otrzymali w Polsce niezbędne leczenie. Zoja Batyr opowiada, jak organizują pomoc w ramach polskiej służby zdrowia, na jak szeroką skalę muszą szukać pomocy i jak wielopłaszczyznowego wsparcia wymagają sami pacjenci. „Nie mogę wyłączyć telefonu” – wyznaje.
Kateryna
Kateryna ma 17 lat, to jej druga rosyjska okupacja. Tym razem Rosjanie inaczej się zachowują, inaczej organizują się Ukraińcy, samą Katerynę ogarniają inne lęki. Doświadczyła na własnej skórze ataku na Mariupol i widziała ogrom przemocy Rosjan, wciąż nie ma informacji o stanie najbliższych, ale potrafi odróżnić dźwięk pocisku przylatującego i odlatującego.
Polina Kuczyńska
Praca w wydawnictwie, opieka nad córką – w pierwszych tygodniach w Polsce Polina Kuczyńska robiła to, co dotychczas, ale tym razem towarzyszyły jej przytłaczająca niepewność jutra, postępujące rozchwianie jej rodaków oraz trauma ucieczki z własnego domu. W historii Poliny bardzo ważną rolę odrywa rodzina, bliscy, inni Ukraińcy, ale też książki – analizuje bacznie obecny stan literatury ukraińskiej i ma nadzieję, że szybko doczekają się wielkiej powieści o wojnie z Rosją.
Natalia Panczenko
„Teraz stracimy kontakt, możecie już nic nie robić, do zobaczenia. Chwała Ukrainie” – choć Euromajdan Warszawa działa od 2013 roku, nigdy nie stanęli przed takim kataklizmem. Natalia Panczenko, założycielka największej ukraińskiej inicjatywy pomocowej w Polsce, obrazuje skalę pomocy Ukraińcom oraz działań przeciwwojennych, najbardziej dramatyczne momenty oraz jak wiele jeszcze trzeba będzie zrobić.
Anastasija Stanko
Anastasija Stanko była z wojskiem ukraińskim, gdy wyzwalali Izium. To jej reportaże jako jedne z pierwszych pokazywały kluczowe momenty wojny z Rosją. Opowiada, jak oprócz wytrzymania ciężaru doświadczeń wojennych musiała całkowicie zmienić swoje myślenie o dziennikarstwie – co jako reporterka powinna przedstawić, jak jako istota ludzka ma podchodzić do bohaterów reportaży, którzy niedługo pewnie umrą, gdzie jako matka i żona powinna być w najgorszych chwilach ich dotychczasowego życia.
Projekt Momenty był realizowany w 2022 r. przez Fundację Instytut Reportażu.